Bozhan’ın Kaleminden Datça Marmok

Bu yazıyı paylaş...Share on Facebook0

“Datça anlatılmaz, Yaşanır” der, Datça’lılar ve Datça’da yaşayanlar.

Değerli Dostlar, 13 yıldır yaz tatillerinin büyük kısmını Datça’daki sevimli yazlığımızda geçirmeye gayret ederim. Küçük, huzurlu, sessiz, fazla gece hayatı olmayan ve nüfusunun genelinin emeklilerden oluşması ve yolunun uzak olduğu düşüncesi sebebi ile fazla turizm rağbeti görmediği için, dinlenme olgusunun doruğuna varılabilecek bir yerdir Datça. Bitmeyen tatlı sert rüzgarı sayesinde nemin sıfır olması 100% oksijeni ile onu Dünya litaratürüne sokmuştur.

Ailem yazlarını Datça’da geçirmesi ve Marmok’un düzenlediği motorsiklet festivalinin Dünya’nın en güzel 10 koyu arasına girmiş Mavi bayraklı Datça merkezine 20 km uzaklıktaki Aktur Tatil Sitesin’de yapılması beni bu yolculuğa iten sebeplerdi. Sağ olsun değerli kardeşim Fatih, bunca işin gücün ve sıkıntının arasında kendine bir mola vererek beni yalnız bırakmadı.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (1) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (2)

Çarşamba öğlen Fatih kardeşim İstanbul’dan ben Ereğli’den başladık seyahatimize. Yalova’da buluştuk. Akşamı Bursa’da geçirmeye karar vermiştik önceden ve Dr. Osman’ın arkadaşı Fahrettin ile temasa geçerek bir otel ayarlamasını rica ettik. Bu arada bu resimde Fatih’in motorun plakasına dikkatinizi çekmek istiyorum.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (3)

Sağ olsun Fahrettin arkadaşımız, sahibinin de bir motorcu olduğunu öğrendiğimiz Özkan Hotel de yerimizi ayarlamış ve bizde saat 18:30 gibi gelip yerleştik oraya. Bu resimde de Fatih’in motorun plakasına dikkatinizi çekmek istiyorum… Bakalım arasındaki 7 farkı bulabilecek misiniz? Hikayesi buraya sığmaz sonra hepinize anlatırız.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (4)

Çarşamba akşamları Bursa Motosiklet Kulübünün toplantı günü olduğunu Fahrettin’den öğreniyor ve davet ediliyoruz. Giderken de Bursa esnafını sevindirme çabasına giriyor Fatih. Eee ne de olsa 6 sene yaşamış Bursa’da Fatih.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (5)

Saat 20:30 gibi Bursalı Motorcular ile buluşuyoruz. Aralarında 1 ay önce Akçakoca’da görüştüğümüz dostlarla sohbet ediyoruz. Mekân Çekirge’de Saklı Bahçe isimli bir yer. Çok hoşumuza gitti mekân. Fatih kardeşim bu güzelliğin ve sohbetin içinde illa şu dersi tekrarlayalım diye ısrar edince ne yapalım verdik dersi. Benim rakibim Süreyya ayarında ki arkadaşlar ama ne yapalım zaman bulamıyorum.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (6)

Bursa Motosiklet Kulübü Başkanı Efe Aydan ve Dostumuz Fahrettin, gecenin geç saatlerine kadar bizimle ilgilendiler sağ olsunlar.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (7)

Ertesi gün sabah erkenden yola çıktık ve ilk mola yerimizde kahvaltı yapmak üzere Susurluk’ta durduk. Bir kardeşimiz İzmir’den dönerken motosikletlerimizi görüp bizimle ilgileniyor ve motosikletler hakkında sorularına cevap vermek zorunda bırakıyor bizi. Kendisi de Motorcuymuş ve “işi olmasaymış O’da Festivale gidecekmiş” gibi bir takım şeyler anlattı bize. Neyse biz yola devam ettik.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (8) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (9) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (10)

Aynı saatlerde Ülkemin başka bir karayolunda, Ereğli’den 2 ayrı motosikletli de Marmok için hareket etmişler. Ve Marmaris’e yol almışlar.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (11)

Biz saat 14:30 gibi Bodrum’a varıyoruz. Yoldan telefon ile yerlerimizi ayırttığımız Datça Feribotuna motorlarımızı koyup kalkış saatimizi gezerek ve dinlenerek beklemeye başlıyoruz. (19:00)

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (12)

Bunu görüntüyü sizlerle paylaşmak istedik. Ben böyle bir şeyi görmeseydim herhalde kimse inandıramazdı. Arkadaş durumu biraz abartmış gibi ama ilginç olan motorun bu arkadaşa bayağı yüksek kalması. Ayaklarına bakarsanız anlayacaksınız. Gerçekten arkadaşı tebrik etmek lazım.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (13)

Motorları arabaları yerleştirip yola çıkıyor feribotumuz. Yolumuz 2 saat sürecek.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (14)

Fatih kardeşim yolun uzunluğundan şikayet ediyor ama yüzünden de gülümseme eksik olmuyor.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (15)

Datça Yarımadası’nın Bodrum tarafına bakan Karaköy limanına giriyoruz. Yavaş yavaş boşalıyor feribot.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (16)

Buradan Datça Merkez 10 dk. Aktur (Festival alanı) 25 dk. Mesafede. Ve saat 19.10 daha. Yani havanın kararmasına daha belki 2 saat var fakat acelecilik motorsikletçinin beklide en büyük düşmanıdır. Resimde sağ üst tarafta görünen çift, bu fotoğraf çekildikten 5 dk. Sonra 2’nci virajda yoldan 5 metre aşağı uçtular. Çocuğun kaburgaları kırıldı. Artçıda bir şey yoktu. Aceleye gerek yok arkadaşlar, hem de bilmediğiniz yoda hiç gerek yok.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (17) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (18)

Nerede olursa olsun, insanın evi gibisi yoktur.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (19) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (20) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (21) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (22) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (23)

Akşam festival alanında Ali Nasuh Mahruki tecrübelerini slayt gösterisi eşliğinde Motosikletçilerle paylaştı. Bizler de orada buluşup hem dinledik hem sohbet ettik.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (24) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (25) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (26) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (27) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (28)

Festivalin 3. günü Datça’daki Atatürk Büstüne çelenk kouldu ve saygı duruşunda bulunuldu. Büst, Yunus ve Turan Abi’nin kaldığı otelin önünde olunca en iyi yerde haliyle bizim oldu.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (29) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (30) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (31)

Tek teker Arif ve oğlu bizler için küçük bir gösteri düzenlediler. Fakat zemin düzgün olmadığı için biraz kısa sürdü.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (32) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (33)

3.gün, yani Cumartesi günü Bodrum’a gitmeye karar verdik ve toparlanmak için eve gittik. Annem ve Babam ile vedalaştıktan sonra köpeğimiz Hayta ile de vedalaşıp evden ayrıldık. Akşam 17:00 feribotuna bineceğimizden kalan vakti Datça yarımadasının en uç noktası olan tarihi Knidos Şehrini gezerek Datça bölümünü kapatmaya karar verdik.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (34)

Gitmeden yol üzerindeki Honda Sevisinde Zincirlerimize ufak bir bakım yaptırdık.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (35) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (36) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (37) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (38) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (39)

Datça – Knidos 45 dk. Kadar sürüyor. Virajlı ve dar bir yol fakat bittiğinde buna değdiğini düşüneceksiniz.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (40) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (41) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (42) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (43)

Feribota yerleşiyoruz, yola koyuluyoruz. 19:15’de Bodrum’da feribottan iniyoruz ve bir aile ziyareti için Turgutreis’e gidiyoruz.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (44) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (45)

Turgutreis’de aile saadetimizi yaşadıktan sonra Türkbükü’ne arayıp yer ayırttığımız Sevgili Dayıcığımın pansiyonuna gidip yerleşiyoruz ve karnımızı doyurmak üzere dışarı atıyoruz kendimizi.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (46) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (47)

Türkbükü’nde rakılı balıklı güzel sohbetli bir akşam geçirip ertesi sabah erken yola çıkacağız sendromuyla odalara çekilip yatıyoruz.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (48) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (49) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (50)

Türkbükü’nden benzinlerimizi alıp 7:00 gibi yola çıkıyoruz. Tabii daha erken olduğu için kültür – fizik yaparak ayılmaya çalışanlarımız, motorun üzerinde halen uyku pozisyonu almaya çalışanlarımız var. Bu yüzden en yakın yer olan Milas’ta durup kahvaltı yapıyoruz.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (51) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (52)

Sonraki mola yerimiz Aydın – İzmir otobanında bi dinlenme tesisi

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (53)

Karnımız acıkıyor ve 12:00 de Akhisar çıkışında durup karnımızı doyuruyoruz.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (54)

Buradan sonra nasıl olduğunu anlayamadığımız bir şekilde birbirimizden kopuyoruz ve Susurluk’tan sonra kendim seyahat etmek zorunda kalıyorum. Depoyu doldurmak için durduğumda hem susuzluğumu giderdim, hem de gelen olur mu diye yolları gözledim.

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (55)

Ben saat 19:30 gibi Ereğli’ye geldim. Şansa bakın 4 gün önce gördüğümüz arkadaşın da yolu buraya düşmüş. Geridekiler mi ne yapmış?

bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (56) bozhan-in-kaleminden-datca-marmok (57)

Ahmet ağabeyimiz Ereğli’den Kemalpaşa’ya bizleri karşılamaya geliyor fakat ben kaçırdığım için Onlar buluşuyorlar. Gemlik’te Fatih onlardan ayrılıp İstanbul’a gidiyor. Bizim üç kafadarlar İznik üstünden, o tarla senin bu bahçe benim, bölgenin tüm nimetlerini mideye indire indire 22:30 gibi Ereğli’ye geliyorlar.

Motosiklet ile her nereye, nasıl bir coğrafyaya, hangi hava koşulunda giderseniz gidin, her halde en güzel şey herkesin sağ salim geri dönebilmesidir.
Hepimizin sağ salim dönmesi en büyük güzellik. Darısı diğer gezilerimizin ve tüm motosiklet severlerin başına diyelim.