Bozhan’ın Kaleminden Çanakkale Assos – Bölüm (2)

Bu yazıyı paylaş...Share on Facebook0

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (1) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (2) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (3) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (4) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (5)

Bolayır’dan ayrılıp Eceabat’a geliyoruz. Saat 12.00 gibi geldiğimiz Eceabat’ta Milli Parka giriyoruz. Bu arada nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde pantolonumun yandığını fark ediyorum.

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (6) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (7) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (8) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (9)

Elimizde Kroki ile başlıyoruz dolaşmaya ve atalarımıza hem dua ediyoruz, hem o anları hayal etmeye çalışıyoruz. Sadece bizim değil, binlerce askerini bu topraklarda kaybetmiş birçok işgal kuvvetinin de şehitlikleri var topraklarımızda. Onların maneviyatını da koruyor asil ülkemiz.

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (10) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (11) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (12) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (13) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (14) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (15) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (16) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (17) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (18) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (19) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (20) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (21) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (22)

Her metrekaresi ayrı bir kahramanlık hikâyesi ile dolu olan bu topraklar, o kadar güzel korunmuş ve özenle üzerine titreniyor ki, girişimizden çıkışımıza kadar tüylerimiz sürekli diken diken, gözümüz dolu dolu ve boğazımızda ne yutabildiğiniz nede çıkarabildiğiniz bir yumru ile geziyorsunuz.

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (23) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (24) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (25) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (26) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (27) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (28) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (29) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (30) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (31) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (32)

En son olarak da yarımadanın ucunda bulunan Abide’ye gidiyoruz. Saygı ve minnetle anarak ayrılıyoruz Milli Park’dan ve Kilitbahir’den ve Çanakkale’ye geçeceğimiz arabalı vapurumuza giriyoruz.

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (33) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (34) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (35) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (36)

Her iki kıyının da güzellikleri eşliğinde geçiyoruz Çanakkale’ye. Kıyı o kadar yakın ki 10 dk sürüyor geçişimiz. Depolarımızı doldurup Assos’a doğru yolumuza koyuluyoruz. Saat 16.00’yı geçtiği için geç kalmak istemiyoruz. Ve fakat yolumuz üzerinde bulunan Truva’ya uğramadan geçemeyeceğiz.

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (37) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (38) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (39) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (40) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (41) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (42) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (43) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (44) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (45) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-2-bolum (46)

Modern arkeolojinin ilk yazıldığı yerdir Truva. Homeros’un İlyada’sına konu olan kent Priamos’un hazinelerini ele geçirmek için 19.yy. sonlarına doğru başlanmış ilk kazı çalışmaları ; zaman zaman ara verilse de halen devam edilmekte kazılara. Bu kazılar sonucu dokuz kültür evresi saptanmış bölgede. İ.Ö. 2600 yıllarından başlayarak İ.S.400 lü yıllara kadar birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış. Ve tabii herkesin bildiği Truva atı. Truva savaşı sırasında kuşattıkları kente hile ile girebilmek için Yunanlıların inşa ettikleri tahta at. Burada 1 saatin üzerindeki kültür şokundan sonra artık Assos’a varmak üzere yola çıkıyoruz. Geç saate de kalsak saat 19.30 gibi otelimizi de bulup yerleşiyoruz.