Bozhan’ın Kaleminden Çanakkale Assos – Bölüm (3)

Bu yazıyı paylaş...Share on Facebook0

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (1) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (2) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (3) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (4) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (5) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (6) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (7) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (8) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (9) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (10) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (11)

Gece yorgunluktan erken yattığımız için sabah da erken kalktık haliyle. Havanın da temiz olması yorgunluğumuzu alırcasına daha gün ağarmadan ayağa dikti bizi. İyi ki de kalktık. Assos da gün doğumu seyretme ve hoş fotoğraflar için güzel bir atmosfer yakalamış olduk.

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (12) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (13) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (14) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (15) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (16) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (17) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (18) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (19) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (20) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (21) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (22) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (23) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (24) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (25) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (26)

Kahvaltıdan sonra son günümüzü Assos ve çevresini gezmek üzere yola çıkıyoruz. Assos’a iniş ve Behramkale Köyü etrafındaki tarihi yapılar inanılmaz. Bu bölgede Truva gibi İ.Ö. 2000’li yıllarda yerleşim başlamış. Lydia ve Pers egemenlikleri, Büyük İskender’e ve Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğundan Bizans Dönemine kadar birçok egemenliğe ev sahipliği yapmış şehir. 235 metre yükseklikte kurulu hem denize hem karaya hakim olan tarihi yapının en önemli yapısı Akropolis’deki Athena tapınağı.

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (27)

Orada olduğumuzdan memnunsuz olduğunu zannettiğimiz hayvanlar da olmadı değil. Ya da olmamızdan dolayı mutluluk nağraları da atıyor olabilirler.

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (28) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (29) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (30) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (31)

Assos günümüzde sanatçılar tarafından da büyük beğeni topluyor. Havası ve kendine özgü mistik yapısı, yaz- kış oraya yerleşmiş sanatçılar için çalışma olanağı sağlamakta.

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (32) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (33) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (34) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (35) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (36) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (37)

Assos’dan yaklaşık 30 km mesafede Kazdağı eteklerinde bulunan Yeşilyurt Köyüne gidiyoruz. Küçükkuyu’ya bağlı olan bu köy, oksijen deposu olma ve 1300 yıllık geçmişi ile ünlü. Tarihi geçmişi, taş evleri sayesinde büyük illerden göç alarak büyümüş köy. Ve tabii bu da evlerin fiyatlarını hatırı sayılır biçimde arttırmış. Türkiye gezgini Bam Teli yapımcısı Tayfun Talipoğlu da Yeşilyurt sevdalısı olmuş, hem yerleşmiş hem de bir Butik Otel ile ticarete atılmış burada. E tabii geldiğimizi duyup, tanışmak isteyince kırmadık ağabeyimizi. Yol dostudur en nihayetinde.

bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (38) bozhanin-kaleminden-canakkale-assos-3-bolum (39)